Może to zabrzmieć nieprawdopodobnie, ale odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Poza tym, stal jest dostępna w wielu formach – nierdzewnej, galwanizowanej, węglowej i miękkiej. Każda z nich posiada inne właściwości estetyczne i nieco inne cechy fizyczne w zależności danego zastosowania. Ogólnie rzecz biorąc, jest to doskonały materiał konstrukcyjny i dekoracyjny dla architektury, jak również solidny materiał przemysłowy i budowlany. Jednak stopień ekologiczności stali w dużej mierze zależy od sposobu produkcji, która niestety często wbrew naturalnym właściwościom tego stopu i wpływa na zwiększenie emisji gazów podczas jej produkcji. Poniżej przedstawimy kilka powodów, dla których możemy zaryzykować stwierdzenie, że stal jest jednak może ekologicznym materiałem.
Stal jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów w budownictwie z kilku ważnych powodów.
Po pierwsze, ze względu na swoją wytrzymałość. Jest to materiał odznaczający się niezwykłą długowiecznością oraz solidnością.
Po drugie, można go bez końca poddawać recyklingowi – niektóre huty używają złomu do produkcji nowej stali. Jest w pełni przetwarzalna.
Po trzecie, z powodu stosunkowo niewielkiej ilości energii zużywanej do jej produkcji.
Po czwarte, nawet odpady powstałe przy jej produkcji, nie są bezużyteczne i nadają się do ponownego wykorzystania.
Po piąte i ostatnie, stal nie posiada żadnych toksycznych właściwości, ani dla ludzi, ani dla środowiska naturalnego.
Stal jest jednym z najbardziej przyjaznych środowisku materiałów w budownictwie z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, ze względu na swoją wytrzymałość. Jest to materiał odznaczający się niezwykłą długowiecznością oraz solidnością. Po drugie, można go bez końca poddawać recyklingowi – niektóre huty używają złomu do produkcji nowej stali. Jest w pełni przetwarzalna. Po trzecie, z powodu stosunkowo niewielkiej ilości energii zużywanej do jej produkcji. Po czwarte, nawet odpady powstałe przy jej produkcji, nie są bezużyteczne i nadają się do ponownego wykorzystania. Po, piątek i ostatnie, stal nie posiada żadnych toksycznych właściwości, ani dla ludzi, ani dla środowiska naturalnego.
Niewielka ilość wystarcza
W porównaniu z innymi materiałami budowlanymi, nie potrzeba zbyt dużej ilości stali, aby utrzymać budynek. Mimo, że stal konstrukcyjna jest głównie wysokowęglową stalą zwykłą, wszystkie jej rodzaje są mocne i bardzo trwałe.
Całkowity recykling
W większości krajów europejskich spośród wszystkich materiałów, to właśnie stal najczęściej pochodzi z recyklingu. Wyjątkowość stali polega na tym, że może ona być poddana recyklingowi bez utraty jakiejkolwiek z jej słynnych cech wytrzymałościowych czy trwałości. Stal może być poddana recyklingowi w każdym momencie jej eksploatacji. Nawet pocięte kawałki i odrzucone komponenty mogą być łatwo poddane recyklingowi po wyprodukowaniu. Dodatkowo, konstrukcje stalowe i budynki o stalowej konstrukcji mogą zostać zdemontowane, a metal ponownie wykorzystany.
Niewielka energia potrzebna do produkcji
Wraz z postępem w technologii produkcji, energia potrzebna do produkcji surowej stali spadła o 60% od 1960 roku. Co więcej, istnieje wiele innowacyjnych sposobów, dzięki którym producenci mogą uczynić stal mniej szkodliwą dla środowiska. Gazy będące produktem ubocznym z pieców również mogą zostać ponownie wykorzystane. Najczęściej korzysta się z nich jako bezpośredniego substytutu paliwa oraz do wytwarzania energii elektrycznej.
Odpady złomu
Światowe Stowarzyszenie Stali przewiduje, że “oczekuje się średnioterminowej poprawy efektywności energetycznej w przemyśle stalowym poprzez transfer technologii lub zastosowanie najlepszych dostępnych technologii w przestarzałych hutach na całym świecie”. Ponadto, odpady i produkty uboczne wytwarzane w procesie produkcyjnym mogą być ponownie wykorzystane przez przemysł budowlany.
Niska szkodliwość dla ludzi i środowiska
Stal nie wydziela żadnych szkodliwych substancji chemicznych ani toksyn i może być łatwo odzyskiwana z otoczenia za pomocą magnesów.